Chov fenka v domácnosti
Každý chce domácího mazlíčka. Je to hezké zpestření domácnosti a skvělá výplň chvil o samotě. Je běžné mít kočku či psa jako domácího mazlíčka. Co takhle mít za domácího mazlíčka něco méně obvyklého? Co třeba takovou menší lišku s většími oušky?
Chov fenka v dnešní době není moc běžnou záležitostí. Už jen kvůli tomu, že není zas tak levný. Lidé se také bojí mít něco unikátního. Mnohdy důvodem, proč chov fenka je tak vzácný, je strach lidí ze změny.
Probereme si pár faktorů, se kterými se během chovu fenka určitě setkáte a dost možná i ovlivní chod domácnosti. Body, které zde zmíním, byste si měli sami mezi sebou (a dalšími lidmi v domácnosti) probrat a uvědomit si, že výchova nebude tak lehká, jako u ostatních domácích mazlíčků.
1. Cena fenka. Fenek není moc rozšířené zvíře než třeba pes. Proto také se jeho cena pohybuje na větších částkách. V dnešní době se cena fenka pohybuje v řádkách deseti tisíců. Podle mých zdrojů kolem 20 000Kč.
2. Fenek je noční zvíře. Fenek je opakem většiny zvířat, a dokonce i lidí. Ve dne spí a v noci je nejvíce aktivní. To ovšem dělá většinou problém u lidí, kteří chodí ráno do práce. Aktivní je většinou od půl čtvrté do osmi hodin rána. Kladem je, že si dokáže do jisté míry zvyknout na opačný režim. Není to možné ale úplně na 100%.
3. Potřebujete licenci. K výchovu fenka potřebujete CITES doklady. CITES je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů
4. Krmení. Fenek, stejně jako liška, žere hmyz, ovoce, zeleninu a maso. Tedy s krmením nebude asi úplně velký problém.
5. Hyperaktivita. Fenek je v podstatě malá liška. Občas za den předvede své hyperaktivní chování. Pokud se cítí, že děláte něco špatně, jasně vám to dá najevo třeba kousnutím. Tento fakt musíte u chovu fenka vydržet, jelikož jakákoliv výchova by pro něj byla trápením.
6. Náchylnost k prostředí. Fenek potřebuje být v suchu a teplu. Nesmí se nudit, jinak ničí své okolí. Proto je doporučeno mít alespoň 2 fenky.