Dá se uspořit při vytápění dřevem?
Topit dřevem vyžaduje určité fyzické úsilí, ale není to už taková dřina, jak to bývalo v minulém století. Dnes můžete využít technické pomocníky, které většinu namáhavé práce hravě zvládnou. Ze všeho nejdůležitější je propočítat, kolik dřeva budete na celou zimu potřebovat, a jak výkonný bude váš topný systém. Značnou výhodou je také nezávislost na externím teplovodním rozvodu nebo jiném zdroji dodávky tepla.
Ke spalování můžete použít pelety, ekobrikety, kusové nebo odpadní dřevo. Mnozí z nás si také mohou po dohodě s majitelem a správcem lesa naporcovat menší suché kmínky a úspora ve vytápění se ještě navýší. Práci se dřevem usnadní elektrické nebo benzínové motorové pily a elektrické štípače, ovšem pokud jste fit a chcete si udržet výbornou fyzičku, sekera a ruční pila mohou být pro Vás výzvou. A ještě ušetříte za posilovnu s vydýchaným vzduchem.
Úspora za vytápění dřevem je ve srovnání s plynem značná
Pro ilustrační příklad si zvolme patrový dům, jehož obytná plocha je zhruba 150 čtverečních metrů. V takovém domě se za teplo ročně propálí přibližně 2200 kubíků plynu. Budeme-li uvažovat cenu plynu 9 Kč za kubík, ročně za něj zaplatíte necelých 20 tisíc korun.
K vytápění tohoto domu dřevem by bylo zapotřebí zhruba polovičních nákladů. Vytápět dřevem je možné buď kotlem skrze stávající teplovodní rozvod pomocí radiátorů, nebo topit levněji v krbu či v krbových kamnech a teplo z jedné místnosti vhánět do ostatních místností systémem průduchů.
Zajímavým technickým řešením je i tzv. terciální spalování. Při něm se vhání ohřátý vzduch rozvodem do spalovacího prostoru a výrazně klesá spotřeba dřeva.
Hlavním i vedlejším doplňkovým zdrojem zajištění tepla jsou centrální nebo lokální krbová kamna. Můžete s nimi topit podle potřeby a některá kamna se dají využít i pro ohřev vody, nebo pro vaření. Obliba krbových kamen neustále roste, jednak pro jejich snadnou finanční i technickou dostupnost, a pochopitelně z důvodu úspory financí za vytápění.