Lyžařská bunda je základ
Střih, barva a materiál
Každý textilní výrobek se nám musí líbit. Někdo jej vytvořil podle svého vkusu, a pokud se shoduje alespoň v dostatečné míře s tím naším, říkáme o něm, že nám padne. Cítíme se v něm příjemně především díky jeho střihu a barvě. Teprve pak přichází na řadu posouzení oděvu z hlediska funkčnosti, resp. materiálového provedení. Je to vcelku logické, poněvadž předpokládáme, že výrobce technologii využil tak, aby byla textilie především funkční. U lyžařské bundy jde nejčastěji o kombinaci umělých vláken s převahou polyesteru, přičemž je tkanina prodyšná a zároveň odolná vůči působení vody, sněhu, a silného větru.
Paropropustnost a nepromokavost
Zimní bundu volíme podle toho, kde a s jakou intenzitou se v ní budeme pohybovat. Pokud slouží jen jako svrchní oděv při procházkách lyžařským centrem, pro večerní romantické výlety do kavárny, nebo posedávání pod sjezdovkou, postačí péřová bunda, která dostatečně hřeje, a nemusí být nutně nepromokavá.
Pro sportovní účely jsou vhodnější bundy ze syntetických vláken. K rekreačnímu sportování postačí hodnota nepromokavosti taková, která zachytí 5 – 8 tisíc mm vodního sloupce. A prodyšnost by se měla pohybovat kolem 5 – 7 tisíc gramů vlhkosti na čtvereční metr, kterou tkanina propustí za 24 hodin. Prodyšnost materiálu zajišťuje zpravidla speciální membrána (Gore-tex nebo Sympatex), jejíž mikroskopické otvory jsou tak velké, že propustí malou molekulu vodní páry od těla směrem ven, zatímco větší molekulu vodních srážek nevpustí dovnitř.
Důležité doplňky
Dostatek kapes – jejich dostatečný počet oceníte právě při lyžařském sportu. Musíte někam uschovat klíče, peníze, mobilní telefon, toaletní papír, ubrousky, kapesníky, lyžařské brýle, šálu, skipas, žvýkačky atd.
Lepené a vodě odolné švy – tvoří základ kvalitního výrobku. Bez nich se neobejdete, zvláště v případě nepříznivého počasí – jemného mrholení nebo občasného deště. Goretexová membrána vás neochrání, jestliže vám dovnitř bude zatékat skrze obyčejný šev.
Vysoký límec a odnímatelná kapuce na zip – Límec chrání před větrem a kapuci stěží uplatníte zejména tehdy, budete-li lyžovat v ochranné přilbě. Připnete ji až v okamžiku, kdy půjdete na procházku jen v čepici.
Sněhový pás – měl by se dát odepnout a na sjezdovce vás ochrání při pádu nebo pohybu v hlubokém sněhu, aby se mezi bundu a vnitřní část oděvu nedostal sníh. Odnímatelný pás užijí také milovníci freeride, kde často dochází k pádům do hlubokého prašanu.