Můžeme získávat elektřinu ze vzduchu?
Asi není nikdo, komu by se chtělo platit za elektřinu. Není tedy divu, že se lidé snaží přijít na způsob, jak si ji zlevnit. Mnozí pak sní o takzvané volné elektřině, tedy takové, která bude získávána bez sebemenší námahy. Představují si například, že budou vázány volné ionty ve vzduchu. Avšak navzdory současnému technologickému pokroku je třeba se ptát, zda je něco takového skutečně vůbec možné.
Je pravdou, že ve vzduchu se nachází volné elektrony. Zvláště za horkého počasí se pak ty záporné drží u země, zatímco ty kladné ve vyšších vrstvách atmosféry. Pokud jejich koncentrace překročí určitou hranici, nastává bouřka. Je pochopitelné, že lidé přemýšlí, zda by nemohli tuto sílu nějakým způsobem ovládnout.
Ukazuj se však, že to, alespoň za současných podmínek, není možné. Prvním problémem je, že ani nemáme zařízení, které by bylo schopné získávat ionty ze vzduchu v takovém množství, v jakém by bylo potřeba. Celý systém by tak byl značně neefektivní, a nakonec by vydal více práce, než kolik by získal elektřiny. Stručně řečeno, nevyplatilo by se to.
S tím souvisí i nízká koncentrace iontů v atmosféře. Lidé si to většinou neuvědomují, ale je jejich skutečně jen minimální množství. To navíc kolísá nejen v průběhu roku, ale také kvůli dalším faktorům, jako jsou například teplota, vlhkost či tlak vzduchu. Je tedy nemožné získávat z ní stálý náboj, což je to, co potřebujeme.
V současné době je tedy sen o volné elektřině skutečně jen snem. Jediné, co se mu alespoň trochu přibližuje, jsou solární panely, a ani ty nejsou až tak efektivní, jak bychom si přáli. Nezbývá tedy, než poskytovatelům elektřiny i nadále za jejich služby platit, byť jsou zde ceny bez nadsázky přemrštěné. Bohužel, v současnosti žádná jiná technicky proveditelná možnost, která by byla levnější, neexistuje, byť by si to mnoho lidí přálo.