Ostrý, nebezpečný a nepostradatelný nůž
Říká se, že správný muž nevyjíždí bez ochrany a bez nože. Takový pořádný kapesní nůž se hodí v mnoha situacích. Byl to první dárek, který jsem věnovala svému manželovi v dobách našeho chození. Byl značky Wenger a dodnes ho má s sebou na všech výletech a dovolených. Já si pořídila jeden také, takový minikapesní od Victorinox. Je v něm pinzeta, nůžky a pilník. Taková malá první pomoc, už se mockrát hodil a je to oblíbený dárek pro mé kamarádky.
Také máme doma speciální houbařský nůž, se štětečkem na čištění hub. Prima dárek pro houbaře.
Pomocník v kuchyni
Na co ale nedám dopustit, to jsou naše kuchyňské nože. Manžel pořídil dva speciální. Jsou z Japonska, vyrobené z damaškové oceli s krásnou rukojetí. Mají nádhernou kresbu na čepeli, ale hlavně – výborně krájí a řežou. Jsou tak ostré, že jsem měla ze začátku strach je brát do ruky. Přeříznou papír, jakoby projížděly máslem. Časem jsem si zvykla a dnes je z ruky skoro nedám. Zakoupil k nim i brusné kameny, na kterých teď brousí všechny nože v kuchyni a i ty neznačkové pak dobře krájí. Pokud u nás někdo z rodiny nebo přátel zavítá do kuchyně, vždy tyto damaškové nože obdivuje. Investice do nich se určitě vyplatila.
Nejspíš se Vám již stalo, že jste pobývali někde na chatě, chalupě a marně v kuchyni hledali něco, čím byste uřízli chléb. U příbuzných to bývá podobné. Nožů nejmíň deset, vyrovnaných ve speciálním držáku, ale krájet se nedá s žádným. Pižláte s nimi pečivo nebo nedej bože rajčata a drobky se válejí všude kolem, houska je uvnitř shrnutá a krajíc chleba prapodivného tvaru. Z rajských stříká šťáva a lítají semínka všemi směry. Jste z toho zoufalí a zase celkem marně hledáte brousek. Pokud už ho najdete, neumíte s ním nůž nabrousit. To není problém jenom žen, ale bohužel i mnoha mužů. Návody, jak na to, najdete na internetu nebo můžete nože zanést k brusiči a nechat je nabrousit.
Udělejte si inventuru v kuchyni a zjistěte, jak jste na tom!