Shatawari je velmi účinný adaptogen
Shatawari je krajový název nenápadné rostliny, která je druhově příbuzná chřestu. Její léčivé účinky jsou známy již od středověku, stala se jednou z velmi významných bylin v Ájurvédě a Tradiční čínské medicíně pro vysoký obsah tzv. saponinů, alkaloidů a fytoestrogenů. Největší význam je přikládán ke kořenu, který se suší a rozemílá na jemný prášek, a dnes jej můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách zdravé výživy a samozřejmě i v internetových obchodech.
Výborný antistres a harmonizační faktor
Shatawari působí podobně jako některé tzv. adaptogenní rostliny komplexním způsobem. Nemá tedy pouze přímý vliv na určité orgánové skupiny v lidském těle, ale zasahuje do mnoha biochemických dějů. Výhodou je, že si účinné látky organismus „nasadí“ tam, kde jsou zapotřebí, tedy např. pro zlepšení trávení, pro podporu krevního oběhu, optimalizaci krevního tlaku, činnost nervové soustavy a mozku, funkci jater a ledvin, slinivky a sleziny, pro zlepšení spánku, lepší relaxaci a jako pomoc při únavě, úzkostech a depresích.
Pomoc nejen pro ženy
Vyrovnané hladiny hormonů představují ideální způsob, jak dosáhnout vyváženého harmonického života nejen u žen, ale i u mužské části populace. Shatawari Naklíčeno obsahuje velké množství tzv. fytoestrogenů, což jsou látky, které působí příznivě při úbytku ženských hormonů – estrogenů. Mnozí vědci však prokazují, že rostlinné látky tohoto typu nepůsobí primárně na estrogenové receptory, ale mají mnoho dalších významů, které se dosud zkoumají na vědecké bázi. Jedním z výsledků některých výzkumných projektů je také fakt, že nemají nepříznivý vliv na mužskou populaci, naopak přispívají k normálním hodnotám estrogenu a testosteronu, což prokazují i muži, kteří se živí převážně rostlinnou stravou. Vysoký obsah fytoestrogenů nalezneme např. i v luštěninách a ve většině druhů ořechů, ale také v pohance nebo dokonce v červeném vínu.