Strojní čištění koberců je běžné v kancelářích i v domácnostech
Koberce v kanceláři
Kanceláře, obchody, sekretariáty firem a další veřejné prostory, kde se vystřídá v průběhu dne mnoho lidí, představují pro koberce značnou zátěž, proto tu také zátěžové koberce mají své platné místo. Jsou zhotovené z velmi kompaktních, odolných vláken, ovšem jde o to, že jsou podrobeny spadu nečistot v mnohem vyšší intenzitě, než tomu bývá v domácnostech. Bývá zde zvykem, že se tu lidé nepřezouvají a to je samo o sobě důvodem, proč je nutné koberec nechat vyčistit speciálním strojem v častých intervalech, s odstupem několika měsíců či dokonce týdnů.
Běžný sáčkový vysavač zvládne odstranit jen část nánosů, které se mezi vlákna zašlapávají podrážkami obuvi, a tak tu má své platné místo nějaký výkonný čisticí systém, např. stroj s názvem Rotovac. Koberce v kancelářích bývají zpravidla znečištěné prachem, zeminou a podobnými materiály, které na podrážkách ulpívají, a usazené nečistoty o sobě dávají znát zejména vyšlapanými mapami cestiček, kudy se nejvíce našlapuje.
Koberce v bytě
U koberců v bytě dochází k odlišným situacím, zejména tam, kde se lidé vyzouvají z bot, a kde je koberec pod vlivem výparů z kuchyně nebo z koupelny. Mísí se tu více organického materiálu, a nežli viditelné skvrny a vychozené cestičky se tu začne více projevovat typický zápach bakteriálního rozkladu. Ten bývá dvojího druhu, za prvé se při vaření do vzduchu uvolňuje mastnota a ta později na podlaze podléhá oxidaci, tedy žluknutí. Ke žluklému tuku se připojí pot z bosých chodidel nebo z ponožek a to je přímo hostina pro některé aerobní bakterie.
Naštěstí strojní systémy čištění koberců se vznikem zápachu počítají a jejich cílem je uvést podlahovou krytinu pokud možno do stavu, kdy vám ji řemeslníci v bytě pokládali. Intervaly pravidelného čištění koberců v domácnostech bývají ve srovnání s kancelářemi delší, v průměru postačí tento úkon provádět jednou až dvakrát ročně.